Hääl, see peen instrument, kui palju võimalusi on selle arendamiseks?
Tänases kooriproovis saime tunnetuse kuidas oma hääl kõlama panna. Selleks oli meile appi tulnud metsosopran ja hääleseadja Triin Ella. Alustasime hingamisharjutustega. Kõik me oleme kuulnud õigest hingamisest, Mariell, meie hea dirigent, on korranud meile mitmeid kordi hingamise põhimõtteid- hingama peab kõhuga mitte rinnakorviga, õlad ei tõuse üles jms. õpetused. Nüüd korraga sai õige hingamine selgemaks kui tunnetasime diafragmat, selle liikumist, õhu suurenemist ja vähenemist kõhuõõnes.
Tunne oli nagu väikesel lapsel, kes on kuulnud õhuvõnkumisest, aga selle tegelik arusaam jõuab teadvusse alles suuremas eas. Asjad loksuvad ise paika, kui on õige aeg, oskus ja tahe!
Väga oluline on ka näo- ja suulihaste kasutamise oskus. Mariell on meile õpetanud kuidas lauldes peab suu olema hoitud vertikaalselt. Triin õpetas meile veel tehnikaid kuidas kurgulagi oleks rohkem avatud ja tõstetud. Õppisime tunnetama oma suulihaseid, lõualuude õiget hoiakut. Rõõmus ja energiline hoiak teeb laulmise veel elavamaks.
Proovi teises osas saime personaalsemat õpetus lauldes Triinule ette. Selle tulemusel sai veel täpsemalt selgeks näolihaste õige liikumine ja diafragma töö. Hääl, mis valla pääses, oli võimsam, suurem ja helisevam!
Nüüd püüame rakendada neid õpitud oskusi ka edaspidistes proovides. Laul see on puhas rõõm, eriti kui oskad oma häält juhtida!
Suur tänu selle õpetliku aja eest Triin Ella!
Meeleolukaid pilte meie proovist . Piltide autor Anu Kaalo
Tunnetame kõhulihaseid!
Venitame kõhulihased pikemaks.
Triin Ella räägib kuidas hoida legatot.
Legato, see on seotud helide jada, nii nagu pinge kandub kummipaelas edasi, katkemata. Näitlik õppetund, mida esitavad Joosep ja Arvi.